5 častých chyb při vysávání koberců

1. CHYBA: Výměna prachového sáčku až po jeho úplném naplnění

Spousta lidí mění ve svém vysavači prachový sáček za nový až po jeho úplném naplnění. Usazený jemný prach a nečistoty v pórech papírového nebo textilního sáčku však působí jako překážka pro proudící vzduch, a snižují tak sací výkon vysavače.

Jak často měnit prachový sáček?

Doporučuji měnit prachový sáček po naplnění 3/4 jeho objemu.

2. CHYBA: Vysáváme se znečištěným výstupním filtrem

Výstupní filtr slouží k zachycení těch nejmenších prachových částic a alergenů. Pokud dojde k jeho nasycení a ucpání těmito částicemi, není již schopný další účinně pohlcovat.

Výstupní mikrofiltry a neomyvatelné HEPA filtry se po jejich zanesení vymění, omyvatelné HEPA filtry se mohou pravidelně čistit proudem vody, po určité době se ale také doporučuje jejich výměna, ať už z důvodu možného poškození při vysávání, nebo při jejich čištění, nebo z důvodu zanesení pórů.

Termín výměny závisí na kvalitě filtračního systému vysavače, pokud předešlé filtry zachytí většinu prachu, může dojít k zanesení výstupních filtrů až po delší době, naopak u nekvalitního filtračního systému je třeba výstupní filtry kontrolovat častěji.

Jak často měnit HEPA filtr?

U vysavačů pro domácí použití se doporučuje měnit HEPA filtr každý rok, mikrofiltry po každých 5 naplněných prachových sáčcích.

Výstupní filtr vysavače Lindhaus RX
Výstupní filtr vysavače Lindhaus RX

3. CHYBA: K čištění nevyužíváme vhodné příslušenství

Vysavače jsou vybavený množstvím nástavců a příslušenství, které nám usnadňují vysávání prachu ze všech možných materiálů a ploch, jako jsou topná tělesa, rámy obrazů, stínítka lustrů a lamp, podlahové lišty, žaluzie a mnoho dalších.

Co použít na odstranění chlupů a vlasů ze sedačky?

Například na čištění chlupů ze sedačky od zvířecích obyvatel se hodí turbohubice na čalounění.

Turbo hubice s rotačním kartáčem na čalounění
Turbo hubice s rotačním kartáčem na čalounění

4. CHYBA: Neodstraníme namotané vlasy a nitě z rotačního kartáče

Vysavače vybavené hlavicí s rotačním kartáčem jsou velmi účinné při odstraňování vlasů, chlupů a nití z koberců.

Díky rotačnímu pohybu kartáče ale často dochází k zachytávání a namotávání těchto nečistot na kartáč, a tím i ke snížení čistící schopnost kartáče.

Většina hlavic umožňuje nastavení přítlaku kartáče. U koberců s vyšším vlasem nastavíme kartáč do vyšší polohy, u koberců s nízkým vlasem naopak kartáč nastavíme do nižší polohy.

Jak udržovat rotační kartáč?

Po každém čištění zkontrolujte stav kartáče, odstraněné chlupy, vlasy a nitě odstraňte, zabráníte tak možnému poškození motoru pohonu kartáče.

Rotační kartáč (klepač) vysavače Lindhaus RX
Rotační kartáč (klepač) vysavače Lindhaus RX

POTŘEBUJETE NOVÝ FILTR DO VYSAVAČE?

VYHLEDEJTE FILTR PRO VÁŠ VYSAVAČ »

5. CHYBA: Při navíjení nepřidržujeme kabel jednou rukou

Většina vysavačů je vybavena navíjením přívodního kabelu. Spousta lidí ale dělá chybu v tom, že při navíjení stiskne tlačítko a nechá kabel velkou rychlostí navinout.

Při takto nekontrolovaném navíjení se může kabel navinout překroucený nebo se navine na buben v ne zrovna ideální poloze nebo dokonce mimo vodítka navíjecího kola. Potom při jeho vytažení může dojít k zaseknutí kabelu, a musíme celý vysavač otevřít a kabel rozvinout.

Jak správně navíjet přívodní kabel?

Při návinu kabelu vždy přidržujte kabel v jedné ruce mírně natažený, aby byl navíjen ve správné poloze.

Pokud se kabel při navíjení zasekne, a nelze jej navíjet dál, zkuste kabel cca 50 cm povytáhnout a opětovně navíjet.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *