|

Recenze vysavače Electrolux ZB5020

Dlouhá léta jsem používala starý model vysavače značky ETA, který mi dobře sloužil víc než deset let. Sloužil by asi až dodnes, kdybych se nepřestěhovala z malého bytu do prostorného domu. Přenášení klasického těžkého vysavače z místnosti do místnosti a ze schodů a do schodů začalo být nepříjemný problém. Vybrala jsem si proto akumulátorový tyčový vysavač, konkrétně značky Electrolux, model ZB5020.

V době jeho zakoupení v roce 2016 byl tento vysavač druhým nejvyšším modelem v kategorii tyčových vysavačů výrobce Electrolux. Různé modely tyčových vysavačů tohoto výrobce se liší různě pokročilou funkčností, ale především výdrží baterie. Nižší modely mají dobu provozu třeba jen dvacet minut, zatímco nejvyšší model, Electrolux ZB5022, vydrží až šedesát minut. Model, který jsem si pořídila, Electrolux ZB5020, má výdrž až padesát minut.

Technické parametry a popis vysavače Electrolux ZB5020

Electrolux ZB5020 patří do kategorie tyčových vysavačů, které jsou bezšňůrové a fungují na dobíjecí baterii. Hlavní výhoda tyčových vysavačů je možnost jednoduše je přenášet z místa na místo. Vysavač bez problémů přenesete v jedné ruce, na rozdíl od klasického vysavače, kde musíte držet tělo a hubici zvlášť.

Další velká výhoda je to, že nemusíte řešit, jestli máte poblíž elektrickou zásuvku a při vysávání vám nepřekáží šňůra.

Parametry vysavače Electrolux ZB5020

 • Výrobce a model: Electrolux ZB5020
 • Typ vysavače: tyčový, bezdrátový, dobíjecí akumulátorový, bezsáčkový
 • Baterie: 6 článková baterie Li-ion
 • Napětí baterie: 3,6 V
 • Délka nabíjení: 4 hodiny
 • Výdrž baterie: 50 minut
 • Kartáč: motorový
 • Šířka kartáče: 21 cm
 • Počet režimů: 2 (nízký a vysoký stupeň)
 • Objem prachové nádoby: 0,8 l
 • Filtrace: dvojitý filtr
 • Hlučnost: 81 dB
 • Hmotnost: 3,61 kg
 • Rozměry: 109 cm (výška) × 26,5 cm (šířka) × 14 cm (hloubka)
 • Vybavení: dobíjecí baterie, nabíjecí základna
 • Další funkce: kontrolka stavu baterie, kartáč osazený LED osvětlením, kartáč otočný o 180 stupňů, vyjímatelný kartáč pro snazší čištění, funkce rychlého čištění filtru, funkce samostatného stání bez opory
  Electrolux ZB5020_2
  Vysavač Electrolux ZB5020

Popis vysavače Electrolux ZB5020

Vysavač Electrolux ZB5020 lze s přehledem označit za designový. Pokud jej necháte na viditelném místě, domácnost vám určitě hyzdit nebude. Zadní část těla z pevného plastu je černá, přední část je provedená v lesklé ledově bílé barvě. Průsvitný tmavě tónovaný plast kryje kartáč a prachovou nádobu, takže je možné obojí vizuálně kontrolovat bez nutnosti vysavač otvírat. Stabilní nabíjecí základna je vyrobená z černého robustního plastu a opatřená pohodlně dlouhou šňůrou.

Přečtěte si také:  Recenze vysavače ETA Neptun 3404

Kartáč lze vyjmout sešlápnutím pedálu, při kterém se kartáč uvolní a dá se jednoduše vyjmout a vyčistit.

Prachová nádoba se také uvolňuje jedním stiskem tlačítka. Nádoba je vybavená víčkem, takže při jejím vytahování se prach v ní obsažený nerozletí do okolí. Pro využití funkce rychlého čištění filtru není potřeba víčko snímat, stačí zatáhnout za malé plastové táhlo. Tím se ovládá pružina, která filtr ždímacím pohybem zbaví nečistot, které propadnou dolů do prachové nádoby.

Electrolux ZB5020_1
Vysavač Electrolux ZB5020
Electrolux ZB5020_7
Vysavač Electrolux ZB5020
Electrolux ZB5020_6
Vysavač Electrolux ZB5020 – nádoba na prach
Electrolux ZB5020_5
Vysavač Electrolux ZB5020 – filtr
Electrolux ZB5020_8
Vysavač Electrolux ZB5020 – filtr

Jak se pracuje s vysavačem Electrolux ZB5020

Práce s vysavačem Electrolux ZB5020 je bez přehánění úžasná, hlavně v porovnání s klasickým šňůrovým sáčkovým vysavačem. Hmotnost vysavače je nižší než čtyři kilogramy, a přestože je lehký, výborně drží na povrchu.

Kartáčem lze otočit po ose 180 stupňů, takže i členité nebo úzké prostory obslouží na jedničku. Vysavač můžete naklonit, jak potřebujete, není tedy problém vysát ani pod nízkým konferenčním stolkem.

Electrolux ZB5020_3
Vysavač Electrolux ZB5020 – hlavice s rotačním kartáčem

Šikovná je také funkce samostatného stání bez opory. Vysavač nemusíte o nic opírat, když při práci potřebujete na chvíli uvolnit obě ruce, třeba pro odsunutí nábytku. Vysavač stojí sám, ať už je zapnutý nebo vypnutý, a to naprosto stabilně.

Kartáč je osazený čtyřmi světly LED, která překvapivě dobře osvětlí i malé částečky prachu, takže přesně vidíte, kde je ještě nutné vysát. Baterie vysavače se plně nabije do čtyř hodin a vydrží padesát minut, bohatě tedy stačí pro úklid celé domácnosti.

Electrolux ZB5020_4
Vysavač Electrolux ZB5020 – LED osvětlení podlahové hubice

Zhodnocení vysavače Electrolux ZB5020

Vysavač Electrolux ZB5020 nemám sice dlouho, ale používám jej denně kvůli chlupům z domácích mazlíčků. Kromě zvířecích chlupů a běžného prachu si vysavač díky silnému výkonu výborně poradí i s většími nečistotami, třeba s rozsypaným müsli.

Tyčový vysavač ocení při uklízení hlavně ten, kdo má doma schody pokryté kobercem, případně ten, kdo bydlí ve stísněnějších prostorách, kde se s klasickým vysavačem špatně manipuluje. Tento typ vysavače bych také doporučila každému, kdo má bolavá záda, protože při obsluze není nutné se ohýbat, vysavač je opravdu lehký a snadno se s ním pracuje.

Celkově jsem s vysavačem naprosto spokojená, dokonce předčil moje očekávání.

Přečtěte si také:  Recenze vysavače Miele Complete C3 Jubilee PowerLine SGSF3

Za jeho největší nevýhodu považuji vysokou pořizovací cenu, i když této investice do pohodlí při úklidu nelituji. Další menší výhradu mám vůči hlučnosti vysavače, kterou výrobce uvádí jako 81 dB. Při použití na vyšší stupeň je vysavač subjektivně dost hlučný.

Konečně, u vysavače vyšší třídy, jako je tento, bych uvítala i vychytávku v podobě protiskluzové úpravy rukojeti, která mi někdy trochu klouže v ruce.

Navzdory těmto detailům vysavač Electrolux ZB5020 můžu vřele doporučit.

KUPTE NOVÉ SÁČKY DO VYSAVAČE:

VYHLEDEJTE SÁČKY PRO VÁŠ VYSAVAČ »

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *