|

Recenze vysavače Lindhaus RX 380

V roce 2012 jsem si zakoupil použitý vysavač značky Lindhaus RX 380. Protože s tímto vysavačem pracuji už několik let, rozhodl jsem se sepsat jeho krátké zhodnocení, které vám možná pomůže, pokud uvažujete o jeho koupi.

Technické parametry a popis vysavače Lindhaus RX 380

Úvodem zmíním, že jde o starší modelovou řadu Lindhaus RX, v současnosti se vyrábí už nová modelová řada.

Vysavač patří do skupiny stojanových vysavačů pro suché vysávání koberců. Drobnou úpravou se s ním ale dá provádět i tzv. suché čištění koberců speciální směsí.

Parametry vysavače Lindhaus RX 380

 • Výrobce a model: Lindhaus RX 380
 • Typ vysavače: stojanový, kartáčový
 • Celkový příkon: 900 W
 • Příkon sacího motoru: 720 W
 • Příkon pohonu kartáče: 180 W
 • Šířka kartáče: 380 mm
 • Počet otáček kartáče: 5 000 ot./min.
 • Filtrace: čtyřnásobná (dvouvrstvý sáček, filtr před motorem, výstupní filtr)
 • Délka přívodního kabelu: 10 m
 • Hmotnost: 7,8 kg
 • Objem prachového sáčku: 4 l
 • Provedení trubek: plastové, teleskopické
 • Maximální hlučnost: 65 dB
 • Další funkce: elektronická regulace sání, indikátor plnosti sáčku, indikátor přetížení kartáče
  Lindhaus RX1
  Lindhaus RX

Popis vysavače Lindhaus RX 380

Tělo vysavače je vyrobeno z odolného plastu. Jsou na něm umístěny úchyty pro štěrbinovou hubici, a dále pro hubici na čalounění.

Kobercová hubice má rotační kartáč (klepač) poháněný samostatným elektromotorem. Pokud stroj postavím do svislé polohy, tak se kartáč neotáčí, do pohybu ho uvedu sešlápnutím pedálu a sklopením těla vysavače do šikmé polohy.

Lindhaus RX5 Lindhaus RX3 Lindhaus RX18 Lindhaus RX7

Kruhovým ovladačem na spodní části měním vzdálenost kartáče od povrchu koberce, takže při vysávání koberce s dlouhým vlasem kartáč umístím co nejvýše, naopak u koberce s nízkým vlasem dám kartáč blíže povrchu. 

Lindhaus RX6
Upevnění hadice vysavače Lindhaus RX

Na plastovém krytu hlavice s rotačním kartáčem jsou umístěny dvě kontrolky, zelená značí bezproblémový chod kartáče, červená kontrolka se rozsvítí, pokud je kartáč příliš blízko ke koberci, a dochází tak k jeho přetěžování, nebo dojde k namotání většího množství vlasů, chlupů na kartáč, a při jeho otáčení je kladen velký odpor.

Přečtěte si také:  Postup absorbčního čištění koberců směsí

Hadice je natahovací (flexibilní), takže s ní dosáhnu například při vysávání sedačky nebo prachu z nábytku, ale musím si dávat pozor, aby nedošlo k převrhnutí stroje ze svislé polohy, když hadici natahuji. Raději si vždy vysavač opřu o sedačku nebo položím na zem, a teprve poté hadici natahuji.

Trubka je plastová, původně jsem měl na vysavači pouze jednu trubku, ale po čase jsem ji nahradil teleskopickou plastovou trubkou, kterou používám k vysávání koutů a rohů a míst, kam se s hlavicí s rotačním kartáčem nedostanu.

Lindhaus RX4
Teleskopická plastová trubka

Sací výkon mohu měnit elektronicky otáčením kruhového ovladače, který snižuje nebo zvyšuje výkon motoru.

Lindhaus RX2
Regulace sacího výkonu

Po odklopení plastového víka je přístupný papírový sáček (sada R4 obsahuje 10 papírových sáčků a 2 výstupní mikrofiltry), který pojme až 4 litry nečistot. Plný sáček je indikovaný červenou kontrolkou v blízkosti vypínače. Po vyjmutí se dá plný sáček uzavřít papírovou zástrčkou, takže nedochází k úniku prachu. K dostání je také textilní prachový sáček, který využijeme zejména při suchém čištění koberců speciální směsí, kdy dojde k naplnění poměrně rychle, a spotřeba papírových sáčků by tím pádem vzrostla.

Ve vysavači jsou umístěny dva filtry, černý z pěnové hmoty se umisťuje pod sáček, a chrání před vniknutím prachu a větších nečistot sací motor, bílý, který je součástí balení sáčků do vysavače, se umisťuje po odklopení plastového krytu z přední strany stroje. Třetím a čtvrtým filtrem je dvouvrstvý papírový prachový pytlík.

Lindhaus RX8 Lindhaus RX9 Lindhaus RX17

Lindhaus RX10 Lindhaus RX12 Lindhaus RX11

Jak se pracuje s vysavačem Lindhaus RX 380

Práce s tímto vysavačem je velice snadná, a přitom výsledek čištění je perfektní. Je to díky výkonnému rotačnímu kartáči, který opravdu důkladně koberec pročesává a vyklepává z něj prach a nečistoty usazené i v hloubce koberce.

Manipulace s vysavačem je nenáročná, oproti klasickým vysavačům s oddělenou nádobou a hadicí, je tento kompaktní vysavač velice praktický nejen na přenášení, ale i na vlastní vysávání, kdy vysavač stačí vést pouze jednou rukou, odpadává tak ruční popojíždění, jako je zvykem u klasických vysavačů.

Jedinou výtku bych měl k ne příliš vysokému sacímu výkonu ve srovnání s klasickými vysavači, ale ten ani není potřebný, protože většinu práce vykoná rotační kartáč, který nečistoty sbírá, a k jejich vysátí už je potřeba poměrně malá sací síla.

Přečtěte si také:  Recenze vysavače SENCOR SVC 8VT TIZIO

Přívodní kabel je dostatečně dlouhý i pro velké místnosti, vysavač nemá automatické navíjení. Kabel se na stroj namotává ručně, což ovšem podle mého názoru vůbec nevadí, protože obvykle první věcí, která se na vysavačích porouchá, je právě automatické navíjení přívodního kabelu.

Suché čištění koberců speciální směsí

S vysavačem Lindhaus RX 380 mohu po malé úpravě provádět i suché čištění koberců.

Stačí po odšroubování spodního krytu rotačního kartáče umístit krytku sacího otvoru, kterou si ovšem pro tento typ musíte sami vyrobit. Modernější typy vysavačů Lindhaus už mají speciální plastové krytky. Poté směs na čištění koberců pomocí rotačního kartáče zapracuji do koberce, nechám 30 až 60 minut uschnout, mezitím krytku vyjmu, a po proschnutí směs vysaji vysavačem z koberce.

Lindhaus RX13 Lindhaus RX14 Lindhaus RX15 Lindhaus RX16

Krytku jsem si vyrobil z hliníkového plechu tak, aby šla zaklapnout přesně do sacího otvoru. Slouží k tomu, aby nedocházelo k zanesení sacího otvoru směsí na čištění. Nezapomenu také při zapracování směsi do koberce vytáhnout sací hadici z trubice, nepotřebuji totiž směs vysávat, ale pouze zapracovat do koberce.

Zhodnocení vysavače Lindhaus RX 380

Vysavač Lindhaus RX 380 je i přes vyšší pořizovací náklady velmi spolehlivý stroj, který koberec vyčistí opravdu důkladně, a práce s ním není nějak náročná. Jeho koupi mohu jednoznačně doporučit.

POTŘEBUJETE NOVÝ FILTR DO VYSAVAČE?

VYHLEDEJTE FILTR PRO VÁŠ VYSAVAČ »

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jeden komentář