Recenze vysavače Zelmer Vodník Multi 619.5

Dlouho jsme zvažovali pořízení vysavače, se kterým bychom byli schopní vyčistit koberec i na mokro. Po doporučení známých jsme v roce 2010 investovali do multifunkčního vysavače Zelmer Vodník Multi 619.5.

BUDETE POTŘEBOVAT NA SUCHÉ ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ:

Technické parametry a popis vysavače Zelmer Vodník Multi 619.5

Tento model se v současnosti již neprodává. Výrobce ale nabízí novou a cenově dostupnější řadu Zelmer Aquawelt, která se s předchůdcem Zelmer Vodník ve značném množství funkcí i vzhledu shoduje. Vysavač Zelmer Vodník oproti ostatním vysavačům zvládá mokré čištění povrchů.Výhodou proti konkurenčním strojům stejného typu je pro mě jeho kompaktní tvar i velikost.

Parametry vysavače Zelmer Vodník Multi 619.5

 • Výrobce a model: Zelmer Vodník Multi 619.5
 • Typ vysavače: víceúčelový vysavač
 • Celkový příkon: 1300 W (trvalý příkon)
 • Prachový sáček: 1,5 l
 • Objem nádoby na vodu: 6 l
 • Objem nádoby na čistící roztok: 3,5 l
 • Čtyřstupňový filtrační systém: prachový sáček nebo filtrační vložka, vodní filtr, vstupní filtr, mikrofiltr třídy S
 • Rozměry: 39 (v) x 34(š) x 45(h) cm
 • Délka přívodního kabelu: 5,3 m
 • Hmotnost: 9,6 kg
 • Provedení trubek: plastové, stabilní
 • Maximální hlučnost: 83 dB
 • Další funkce: systém určující maximální množství vody a jistící před přeplněním, naviják přívodního kabelu, suché i mokré vysávání
 • Dodávané příslušenství:
   • Sací trubky a hadice pro běžné vysávání
   • Podlahová hubice, malá hubice, shrnující hubice, štěrbinová hubice, kartáčová hubice
   • Filtrační vložka „Goretex“, Filtrační vložka „Fizelina“
   • Sací hadice a sací trubky pro vysávání se šamponováním
   • Velká rozprašovací hubice a shrnovací lišta, malá rozprašovací hubice
   • Neutralizátor pěny „Foam-Free“, čistící prostředek „Fountainhead“

   

Zelmer Vodník Multi 619.5_9
Zelmer Vodník Multi 619.5_9
Zelmer Vodník Multi 619.5_9
Zelmer Vodník Multi 619.5_9

Popis vysavače Zelmer Vodník Multi 619.5

Celý vysavač je vyrobený z odolného plastu. K otevření vysavače je potřeba odpojit sací hadici. Ta se snadno zapojuje nasunutím a otočením.

Vysavač bez hadice jde otevřít vyklopením horního krytu na přední části. Nejdříve zamáčknete odjišťovací tlačítko a poté vyklopíte kryt, který zůstává na vysavači. Po vyklopení se uvolní velká nádoba, kam se nalévá voda pro vodní filtrování. Je v ní i menší nádoba neboli filtr, kam se umisťuje prachový sáček, nebo kde se bez něj shromažďují nečistoty. Nádoba i filtr mají výklopné úchytky pro snadnou manipulaci.

Umístění nebo výměna prachového sáčku není nic složitého, zasunuje se do drážek uvnitř filtru.

Zelmer Vodník Multi 619.5_9
Zelmer Vodník Multi 619.5_9
Zelmer Vodník Multi 619.5_9
Zelmer Vodník Multi 619.5_9
Zelmer Vodník Multi 619.5_9
Zelmer Vodník Multi 619.5_9

V zadní části vysavače je umístěna nádrž na čistící prostředek. K jejímu vyjmutí potřebujete opět nadzvednout horní kryt. Protože by mi ale v kolmé poloze, jak doporučuje výrobce, překážel, umisťuji mezi kryt a přední nádobu menší předmět jako zarážku, například bačkoru. Nádrž se nadzvedne a vytáhne dozadu. Jde to trochu ztuha, proto si pomáhám vyndáváním postupně – z jedné a pak z druhé strany. Po naplnění čistícím roztokem se naopak snažím nádrž nasunout rovnoměrně a hlídat si, abych zbytečně nezatěžovala pravou stranu. Na ní je přívod roztoku, ze kterého po zamáčknutí tekutina vytéká. Po správném umístění jde nádrž zajistit přiklopením horního krytu. V opačném případě nejde kryt zacvaknout a je potřeba nádrž zasunout nadoraz.

Hadice na suché vysávání i tepování se umisťují stejně, s tím rozdílem, že hadice pro tepování má na sobě hadičku pro přívod čistícího roztoku. Hadička se jednoduše zasune a zacvakne pod otvor pro hadici.

Vysavač má jen dvě tlačítka – jedno pro vysávání a druhé pro čerpadlo. Na hadici pro mokré vysávání je ještě polohovatelný spínač pro vystříknutí roztoku, buď jednorázově, nebo soustavně.

Jak se pracuje s vysavačem Zelmer Vodník Multi 619.5

Vysoká váha vysavače je překážkou jen při jeho vyndávání a uklízení. Naopak při používání je díky ní vysavač dobře stabilní. Dvě poměrně velká kolečka umožňují snadnou manipulaci, pevně uchycená hadice dovoluje vysavač potáhnout přímo za ni na potřebné místo.

Přívodní kabel sice není nijak dlouhý, ale pohodlně s ním vysaji jednu místnost, aniž by se mi zaplétal pod nohy.

Vysavač je možné používat i bez papírového sáčku a to buď s filtrační vložkou „Fizelina“, nebo bez ní. Vložku nepoužívám, protože se tím snižuje sání vysavače. Tento způsob mi vyhovuje nejvíc, protože nemusím hlídat naplnění papírového sáčku a po vysávání stačí vysypat obsah nádoby filtru a jednotlivé části omýt vlhkým hadrem, nebo je osprchovat a nechat vyschnout. Filtry molitanového typu je ale potřeba důkladně vyprat pod tekoucí vodou a po čase vyměnit.

Je tu i možnost použití 1,5 litru vody jako dodatečného filtru, ale protože se v naší domácnosti nevyskytují zvířata, alergici ani koberce s vysokým vlasem, nepovažuji ji za nutnou.

Přestože vysavač nemá možnost regulace sání, jeho sací výkon mi přijde dostatečný a s výsledkem vysávání jsem spokojená. Stačí mi po koberci jednou přejet a hubice zachytí všechno napoprvé. Používám především podlahovou a štěrbinovou hubici, při čištění sedačky kartáčovou hubici. K sejmutí hubic je potřeba větší síly, uvítala bych snadnější manipulaci.

Zelmer Vodník Multi 619.5_9
Zelmer Vodník Multi 619.5_9
Zelmer Vodník Multi 619.5_9
Zelmer Vodník Multi 619.5_9
Zelmer Vodník Multi 619.5_9
Zelmer Vodník Multi 619.5_9

Speciální vlastnosti vysavače Zelmer Vodník Multi 619.5

Tento vysavač je určený i pro mokré vysávání koberců, čištění podlahových krytin a sedaček. Jsou s ním dodávány čistící roztoky a přípravek proti pěnění. Po čase jsme dokoupili sáčky s práškovým čističem (určeným pro tento vysavač) který se dobře rozpouští v teplé vodě. Roztok proti pěnění nepoužívám, protože jej na koberce s nízkým vlasem nepotřebuji.

Tepování koberců je jednoduché. Po připravení čistícího směsi a zapojení trubek a hadic pro mokré vysávání, se pustí vysavač, poté i čerpadlo a na koberec se pomocí tlačítka na hubici a plynulých pohybů nanese čistící směs. Po vyčištění části koberce vypnete stříkání, vysavač a čerpadlo. Poté zapnete jen vysavač a odsajete přebytečnou vodu. Stejným způsobem pokračujete i na zbytku koberce.

S výsledkem čištění koberců tímto vysavačem jsem velmi spokojená, čištění je méně fyzicky namáhavé než ruční čištění a koberce jsou lépe vyčištěné než po ručním čištění.

Zelmer Vodník Multi 619.5_9
Zelmer Vodník Multi 619.5_9

Zhodnocení vysavače Zelmer Vodník Multi 619.5

Vysavač splnil moje očekávání, že s ním snadněji a efektivněji vyčistím koberce a budu jej moci používat i pro běžné vysávání, a jsem s ním spokojená.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *