Recenze vysavače Parkside PNTS 1300 D3

Dokončovali jsme jeden úsek rekonstrukce domu a náš pracovní vysavač vypověděl službu. Nebylo divu, vysával od prachu až po kousky betonu, jednou to přijít muselo. Proto jsme se rozhodli pro koupi nového vysavače, u kterého jsme počítali se stejnou “rychlou” službou, protože ho čekalo vysávání stejného materiálu. Z toho důvodu jsme vybrali i méně finančně náročný Parkside z Lidlu. Koupen byl na začátku roku 2018, ale mimo jiné modely ho má řetězec ve stále nabídce na svém eshopu.

Technické parametry a popis vysavače Parkside PNTS 1300 D3

V tomto případě se opravdu jedná o nízkonákladový vysavač, který je určen pro dílny, garáže a auta.

Parkside jich má na trhu více, konkrétně jde ale o typ PNTS 1300 D3.

Uváděn je jako multifunkční, s tím bych souhlasila, ale určitě je to v mém podání myšleno trochu jinak, než uvádí výrobce.  

Parametry vysavače Parkside PNTS 1300 D3

  • Výrobce a model: Parkside PNTS 1300 D3
  • Typ vysavače: podlahový
  • Celkový příkon: 1 300 W
  • Sací výkon (podtlak): 15 kPa
  • Filtrace: pěnový filtr, látkový filtr a papírový sáčkový filtr
  • Délka přívodního kabelu: 4 m
  • Hmotnost: 4,6 kg
  • Objem nádoby: 20 l
  • Provedení trubek: plastové, nastavitelné
  • Další funkce: odčerpávání vody 

Popis vysavače Parkside PNTS 1300 D3

Tělo vysavače je vyrobeno z celkem odolného plastu, který vydrží i hrubší zacházení.

Na úplném vrchu je madlo, které je určeno k pohodlnějšímu přenášení. Hned pod ním se nachází jednoduchý knoflík pro zapnutí a vypnutí. Nelze ho zaměnit s žádným jiným, jelikož je jediný na celém vysavači. Pro jistotu je označen sytou žlutou barvou.  

Vysavač Parkside PNTS 1300 D3
Vysavač Parkside PNTS 1300 D3
Vysavač Parkside PNTS 1300 D3 - tlačítko pro zapnutí a vypnutí vysavače
Vysavač Parkside PNTS 1300 D3 – tlačítko pro zapnutí a vypnutí vysavače

Po stranách těla jsou dva háky, kterými lze odklopit vršek vysavače. Tudy se lze dostat k filtru. Háky jdou velice jednoduše a bez použití síly rozepnout.

Po těle vysavače jsou zabudovány držáky na trubky, hadice a kabel, aby se dal vysavač nejen lépe přenášet, ale i uskladnit.

Spodní část vysavače je vybavena 5 kolečky pro jeho stabilní postoj. Kolečka jsou z běžného plastu, ale nemají problém přejíždět po nerovném venkovním terénu (např. mezi domem a garáží).

Vysavač Parkside PNTS 1300 D3 - uchycení napájecího kabelu
Vysavač Parkside PNTS 1300 D3 – uchycení napájecího kabelu
Vysavač Parkside PNTS 1300 D3 - štěrbinová hubice uchycená na boku vysavače
Vysavač Parkside PNTS 1300 D3 – štěrbinová hubice uchycená na boku vysavače
Vysavač Parkside PNTS 1300 D3 - klipsny na boku vysavače
Vysavač Parkside PNTS 1300 D3 – klipsny na boku vysavače

Jelikož se jedná zejména o pracovní vysavač, tak jeho příslušenství není bohaté, ačkoliv i pro naše domácí využití je plně dostačující.

K vysavači je sací hadice o délce 1,8 metru, šterbinová hubice a podlahová hubice. Dále také sací trubka, která se skládá ze 3 dílů, díky kterým si můžeme její délku pohodlně nastavit.

Při zakoupení dostanete 1 papírový filtrační sáček, textilní filtrační sáček, který je pratelný a 1 pěnový filtr, pro případné mokré vysávání.

Vysavač Parkside PNTS 1300 D3 - plastové trubky a podlahová hubice
Vysavač Parkside PNTS 1300 D3 – plastové trubky a podlahová hubice
Vysavač Parkside PNTS 1300 D3 - plastové trubky a podlahová hubice
Vysavač Parkside PNTS 1300 D3 – plastové trubky a podlahová hubice
Vysavač Parkside PNTS 1300 D3
Vysavač Parkside PNTS 1300 D3

My konkrétně papírový sáček nevyužíváme. Ve vysavači máme textilní, který je potřeba vyklepávat a jednou za čas vyprat. Není nutné ho prát po každém vyklepání, ale to je na úsudku každého uživatele, a především i na materiálu, který vysavač vysává.

K filtračnímu sáčku se dostaneme po odklopení vrchní části pomocí bočních háků.

Samozřejmě při nepoužívání papírového sáčku nečekejte žádnou čistou práci při čištění! Ručně musíte filtr očistit od nečistot, u nás v nejčastějším případě vlasů. Zbytek vysátého prachu apod. zůstává v nádobě vysavače, kterou je nutno vysypat a občas také omýt.  

Vysavač Parkside PNTS 1300 D3 - plastová nádoba na prach a vodu
Vysavač Parkside PNTS 1300 D3 – plastová nádoba na prach a vodu
Vysavač Parkside PNTS 1300 D3 - plastová nádoba na prach a vodu
Vysavač Parkside PNTS 1300 D3 – plastová nádoba na prach a vodu

Štěrbinová hubice je určena především pro použití v autech, dostanete se s ním do každého úzkého prostoru. V domácím prostředí je ideální do veškerých koutů, mezer, topení a jiných špatně dostupných míst. Tato hubice dobře posloužila i při vysávání textilního fotoplátna ve fotoateliéru. Nijak plátno nepoškodila, naopak ho perfektně vyčistila.  

Tento vysavač se může pyšnit svou jednoduchostí. Není primárně určen pro náročné uživatele, stejně tak není primárně určen ani na klasické vysávání domácností. Ale jeho využití při domácím úklidu se rozhodně nevylučuje.  

Jak se pracuje s vysavačem Parkside PNTS 1300 D3?

Vysavač využíváme prakticky denně pro domácí využití a několikrát týdně pro vysávání prostor s rekonstrukcí. Vysavač nevysává pouze běžný prach, ale i kamínky, kousky betonu a jiné nečistoty, které se běžně nachází na místech betonování, štukování, zdění. I přes toto použití se zatím nikdy neporouchal a jeho sací výkon je stále stabilní.

Pokud je filtr znečištěn, poznáte to právě na síle sání – je o něco nižší, ale díky vyčištění, které je na 5 minut, je to pouze chvilkové zdržení.  

Díky kolečkům je vysavač velice stabilní, ani po prudším zatažení se nikdy nepřeklopil. Díky jeho váze není úplné ideální na časté přenášení do pater, ale to je pouze otázka pohodlnosti.  

Díky výměnným nástavcům nenajdete doma jedinou část, kterou by tento vysavač nezvládl. Za dobu, co vysavač máme, jsem nenašla žádné další hlavice k dokoupení, ale provoz a použití do garáží, dílen, ale i domácností to nijak neomezuje. Při použití těchto hlavic jsem nenarazila ani na žádný materiál, který by vysavač nezvládl vysát.  

Mokré vysávání vysavače Parkside PNTS 1300 D3

Výrobce uvádí použití jak pro suché, tak i mokré vysávání.

Spousta lidí zná mokré vysávání, jako náhradu vytírání. U tohoto vysavače je to jinak. Mokré vysávání tu slouží, jako vyčerpání nějaké znečištěné vody z nějaké nádoby/prostoru.

Před použitím se nasadí suchý pěnový filtr a sací hadicí se odčerpá voda. Ihned po použití je nutné vodu z vysavače vylít a vyčistit filtr.

Vyzkoušeli jsme tuto funkci jednou, musím konstatovat, že na občasné využití je tento vysavač dostačující, ale pro někoho, kdo tuto funkci vyžaduje častěji, bych volila rozhodně jiné řešení.

Bohužel při nepříliš častém využití této funkce, je velice snadné pěnový filtr ztratit.

KUPTE NOVÉ SÁČKY DO VYSAVAČE:

VYHLEDEJTE SÁČKY PRO VÁŠ VYSAVAČ »

Zhodnocení vysavače Parkside PNTS 1300 D3

Samozřejmě s ustupující rekonstrukcí hledám nějaký designový a víc multifunkční vysavač, ale to rozhodně na kvalitě tohoto vysavače nijak neubírá.

Za cenu tohoto vysavače dostanete opravdu hodně muziky.

Ačkoliv není určen primárně do domácnosti, v domácnosti vysává naprosto skvěle.

Skvělou práci odvádí i v prostředí, kam je určen – dílny, garáže …  

Nadchlo mě využití i bez papírových sáčků! Sice se jednou za čas musím holou rukou ponořit do filtru, který je plný vlasů a prachu a vyčistit ho, ale je to upřímně pohodlnější, než neustále kupovat papírové sáčky, alespoň pro mě.

Jednou z mnoha výhod vidím i jeho “jiné” mokré čištění, ačkoliv u nás si to využití úplně nenašlo.  

Za tak malou pořizovací cenu bych nikdy nečekala takový výkon. Tento vysavač se dokáže vyrovnat i o mnoho dražší konkurenci. Pokud bych hledala nějaký nenáročný, levný a hlavně výkonný vysavač, rozhodně bych sáhla po tomto!