Recenze robotického vysavače Vorwerk Kobold VR 200

I když se možná zcela logicky leden jeví jako měsíc, kdy málo kdo kupuje nové věci a investuje do domácích přístrojů, pro nás bylo právě toto období letošního roku 2016 pro pořízení nového pomocníka do domácnosti v podobě vysavače zlomové.

Přesto, že náš starý vysavač ještě s menšími nedostatky funguje, zatoužili jsme společně s manželem po troše toho pohodlí a luxusu a pořídili jsme si z ušetřených peněz a příspěvků z vánočních dárků od příbuzných nový robotický vysavač od firmy Vorwerk a to konkrétně typ Kobold VR 200.

A protože jistě nejsme sami, komu dosavadní domácí vysavač už nevyhovuje nebo dokonce dosloužil, rozhodla jsem se s vámi podělit o menší recenzi toho našeho a věřím, že i pro vás může být tento článek inspirativní a možná v něm najdete jakousi zlatou střední cestu, nejen technické popisky a superlativy, které jistě najdete v každém propagačním článku tohoto zařízení.

KUPTE NOVÉ SÁČKY DO VYSAVAČE:

VYHLEDEJTE SÁČKY PRO VÁŠ VYSAVAČ »

Technické parametry a popis vysavače Vorwerk Kobold VR 200

Jako první bych ráda v úvodu představení technických parametrů uvedla, že se jedná o poslední model robotického vysavače firmy Vorwerk a na našem trhu je k dostání teprve od roku 2014 a žádným dalším modelem prozatím nebyl nahrazen.

Jedná se přístroj, který je určený k vysávání pouze tzv. suchou cestou a použít se dá na všechny typy podlahových krytin včetně linoleí, dlažby, koberců, parket či plovoucích podlah.

Parametry vysavače Vorwerk Kobold VR 200

V této sekci bych vám ráda uvedla pár parametrů tohoto vysavače jako takových, ať si můžete udělat představu o tom, co vám je schopen svými vlastnostmi nabídnout a jestli je vlastně pro vaše účely zajímavý či dostačující.

 • Rok uvedení na trh: 2014
 • Cena: 19.495 Kč
 • Bezpečnostní značka: CE
 • Kryt: kvalitní tepelně tvarovaný plast, recyklovatelný
 • Motor: stejnosměrný, bezúdržbový
 • Turbína: jednostupňová
 • Napájecí napětí: 100-240 V, 50/60 Hz
 • Navigační systém: laserová navigace
 • Objemový průtok vzduchu: 12 l/s
 • Akumulátor: Li-lon (14,4V/84Wh)
 • Maximální doba provozu po nabití: 90 min. v režimu ECO
 • Hlučnost na koberci: 70 dB, v režimu ECO 67dB
 • Výška: 9 cm
 • Hmotnost: cca 5 kg bez ostatního příslušenství
 • Ultrazvukové senzory: ano
 • Senzory pro zamezení pádu: 3
 • Nárazník laserové navigace: ano
 • Pomocné nožky pro překonávání překážek: ano
 • Odsávací prostor pro hygienické vyprazdňování boxu na prach: ano
 • Dálkový ovladač: ano
 • Vzdálenost hlavního kartáče od stěny: 3 cm
 • Vzdálenost bočního kartáče od rohu: 0 cm
 • Barva displeje: multibarevná
 • Předfiltr pro snadné čištění: ano
 • Jednoduše vyměnitelný hlavní kartáč: ano
 • Možnost aktualizace softwaru: USB + adaptér
Vorwerk Kobolt VR 200_1
Robotický vysavač Vorwerk Kobolt VR 200

Popis vysavače Vorwerk Kobold VR 200

Jak jste se mohli dočíst již v samotných parametrech vysavače, jeho tělo je vyrobeno a pokryto odolným plastem, který je navíc recyklovatelný. Tento fakt jistě potěší všechny, kteří se alespoň trošku zajímají o ekologii a životní
prostředí.

Vorwerk Kobolt VR 200_5
Robotický vysavač Vorwerk Kobolt VR 200

Je vybavený úplně nově vyvinutým motorem, takže jeho maximální sací výkon je ve srovnání s ostatními robotickými vysavači konkurenčních firem až třikrát vyšší a navíc není ovlivněn materiálem nebo spíše povrchem, který chcete vysávat. Hravě totiž zvládá všechny druhy podlahových krytin včetně koberců.

Co se týká typu kartáčů, je Kobold VR 200 vybavený rotačním kartáčem s gumovými lamelami a jednotlivými pásy štětin a rotuje 30x/s, navíc je umístěný velmi blízko samotného okraje krytu vysavače.

Boční kartáč potom smétá a dopravuje veškeré nečistoty, které posbírá přímo k tomuto rotačnímu kartáči, který je pohlcuje a logicky tak vysává všechen prach a nečistoty i z těžko přístupných míst – například z rohů místností, kolem nábytku a podobně.

Co se týká vyprazdňování boxu na prach, vysavač vás na jeho naplnění upozorní sám a napíše vám tuto informaci na svém displeji.

Obrovskou výhodu shledávám v tom, že s tímto prachem v zásobníku nemusíte přijít absolutně do osobního styku.

Stačí na něj totiž napojit téměř jakoukoliv hubici jiného vysavače a obsah zásobníku s nečistotami jednoduše vysát. Pokud však nemáte k dispozici jiný přístroj, který by jste mohli případně použít, dá se samozřejmě tento zásobník jednoduše vyndat a vysypat.

Stejně tak se dá samozřejmě velmi jednoduchým manévrem vyndat, vyčistit či vyměnit hlavní kartáč, na který se samozřejmě zcela logicky zachytává velké množství nečistot, zejména potom vlasy či chlupy, pokud máte doma některého z domácích mazlíčků, jako v našem konkrétním případě kočku.

Vorwerk Kobolt VR 200_3
Robotický vysavač Vorwerk Kobolt VR 200

Při popisu úklidu a vysavače nesmím ještě opomenut zmínit, jak vlastně úklid probíhá, aby jste měli konkrétní představu, co od něj můžete očekávat. V podstatě se dá shrnout, že má tento stroj čtyři základní typy pro svůj úklid.

První z nich je úklid celé domácnosti. Ten spočívá v tom, že si tento robot zmapuje vždy každou místnost, kterou chcete uklidit, případně kam mu povolíte přístup a poté začne se samotným vysáváním. Postupuje vždy systematicky a v pruzích, takže mu opravdu neunikne téměř žádné smítko.

Dalším typem úklidu je úklid zvoleného místa, ten můžete využít, pokud potřebujete vysát pouze určitou plochu. U nás velmi často používaná funkce například na vstupní rohožku, koberec pod stolkem nebo na část podlahy, kde se něco vysype a podobně. Jedná se o režim tzv. SPOT, kdy se vysává plocha přibližně 1,5 x 1,2 m.

Třetím typem úklidu je úklid ECO, ten umožňuje vysávat ještě tišeji než obvykle. Tuto funkci jistě oceníte pokud máte doma, například malé spící dítě nebo domácí zvíře, které tento program zbytečně nestresuje. V tomto režimu vydrží vysavač uklízet až 90 min. na jedno nabití baterie.

Poslední, avšak rozhodně ne zanedbatelným programem je naprogramování úklidu, tato funkce slouží k tomu, že si můžete naplánovat úklid na jednotlivé dny zvlášť a váš pomocník vám vysaje váš byt nebo pokoj během toho, když jste mimo domov. Pro nás konkrétně naprosto úžasná funkce. Protože opravdu není nad to přijít domů a mít kompletně čisté podlahy.

Jak se s vysavačem Vorwerk Kobold VR 200 pracuje?

V této sekci bych vám nyní ráda popsala, jak se s tímto vysavačem pracuje, dá-li se toto slovo s nadsázkou vůbec použít, konkrétně nám v běžné domácnosti.

Musím říct, že manipulace a nastavení vysavače pro úklid je naprosto jednoduché a zvládne jej opravdu každý. Jelikož komunikuje za pomocí displeje, který je možné nastavit přirozeně i do českého jazyka, neshledali jsme na něm jediný zádrhel či moment, na který by si měl dát spotřebitel pozor.

Máme jej sice krátce, ale k žádné poruše zatím nedošlo a jeho funkce jsou opravdu takové, ne-li lepší než jsme očekávali podle popisu samotného výrobce. Po úklidu je byt skutečně jako ze škatulky, navíc se nemusíte ohlížet na žádné přívodní kabely, protože tento vysavač je prostě a jednoduše nemá a jako velmi kladné hodnotím také fakt, že k němu nemusíte dokupovat žádné příslušenství.

Lépe řečeno ani nemáte co, protože má vysavač zabudované všechno přímo v sobě a vy jednotlivé kartáče a zásobník prachu pouze vyčistíte a ještě velmi jednoduchým a bezkontaktním způsobem, jak jsem již zmiňovala v předchozím odstavci. Snad jediným příslušenstvím je speciální pásek, která můžete rozdělit i na několik menších a ohraničit tak místa, kam nechcete, aby se vysavač dostal. Například k přívodním kabelům televize či jiných spotřebičů.

Vorwerk Kobolt VR 200_4
Robotický vysavač Vorwerk Kobolt VR 200

Zhodnocení vysavače Vorwerk Kobold VR 200

Když si teď po sobě tento článek zpětně čtu, vypadá to spíše jako propagace tohoto vysavače, ale bohužel nebo pro nás i ostatní jeho majitele spíš bohudík, nejsem schopná přijít v podstatě na jedinou špatnou vlastnost tohoto robota nebo nějaké jeho negativum. Protože když pominu, to, že je nutné mu z těžko dostupných míst, posunout nebo odstranit předměty, které by mu mohly zavazet – v našem případě například květiny, židle či za chvíli aktuální dětské hračky, je tento vysavač opravdu více než samostatný a spolehlivý.

Vyzdvihnout bych ještě chtěla i to, že má senzory proti pádu. Což oceníte, pokud máte doma například schody, není to sice náš konkrétní případ, ale pozitivum spotřebiče jistě.

Navigovat tento stroj můžete také za pomoci jednoduchého ovladače, díky své nízké výšce vám vysaje i prostory pod nábytkem, díky nožkám naopak přejede i překážky v podobě prahů mezi místnostmi a jako velké plus vidím také to, že Kobold VR 200 překážky objíždí a nenaráží do nich, takže se nepotluče jak on sám, tak ušetří i rohy nábytku, židlí a podobně.

Vydrží vysávat plochu až 120 m2 na jedno nabití a po úklidu je schopen se sám zaparkovat do dokovací stanice pro další nabití. Navíc pokud mu dojde baterie během úklidu, odjede se nabít také sám od sebe a po nabití dál pokračuje v úklidu tam, kde jej předtím přerušil.

Snad jen menší negativum může představovat to, že musí být nabitý více jak nad polovinu, aby byl schopný uklízet, ale ve srovnání s tím, co dokáže je to skutečně zanedbatelný fakt. Za mě tedy jednoznačně tento stroj dostává palec nahoru a absolutně této investice do něj nelituji. Pokud tedy uvažujete o koupi nového vysavače, tento typ vám mohu jedině doporučit.

Navíc si můžete přímo u firmy Vorwerk sjednat předváděcí schůzku, kde si vysavač sami vyzkoušíte, představí
se vám a vy tak máte jistotu, že skutečně nekupujete pomyslného zajíce v pytli.

4 názory na “Recenze robotického vysavače Vorwerk Kobold VR 200”

 1. Koupil jsem ho. Vysává, to je pravda, ale občas se zamotá a neví kam. Magnetickou pásku oťukává a třeba se na ní i zablokuje zpětnými pohyby do nekonečna. Je dost hlučný, zvláště na tvrdé podlaze i při ECO. Občas se nevrátí k stanici, klidně jede okolo ní a nevidí ji. Tak 1 z 5 nabíjení. Jinak to jde. Pokud si ale objednáte 2 přední vrtulky a náhradní filtr, nákladová cena pro výrobce cca 5 Kč, připravte si 1000 Kč. To považuji za naprosté pohrdání zákazníkem. Sprostější cenu jsem za svůj život nezažil, a že je vrtulka – štěteček ožvýkaný za týden.

 2. robotický vysavač Vorwverk mám 2a půl roku. Používala jsem ho málo, jen když jsem nestačila vysát tak asi jednou za 14 dní.V době záruky dobrý pak už nevyluxoval musel dobíjet při práci. Zaslala jsem ho na opravu.
  Bylo mi sděleno neopravitelný porucha na pc desce.
  Nikomu nedoporučuji

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *